Wtorek, 30 maja 2017. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Międzynarodowo o edukacji

2017-05-19 13:51:46 (ost. akt: 2017-05-22 10:53:49)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięła udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu, które tym razem odbyło się w Rydze, stolicy Łotwy.

To przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu A Child is a World.

— Takie spotkania służą m.in. prezentowaniu etapów realizacji projektu oraz efektów wdrażania poszczególnych zadań — opowiada Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. — Ponownie spotkaliśmy się z zespołami nauczycieli ze szkół w Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemiec, Włoch i oczywiście Łotwy. Wymieniliśmy się doświadczeniami, opowiadaliśmy o możliwościach rozwoju naszych szkół, jakie daje nam współpraca międzynarodowa.

Każdego dnia organizatorzy spotkania zapraszali partnerów projektowych do udziału w zajęciach i spotkaniach prezentujących system edukacji w szkołach łotewskich, ciekawe rozwiązania dydaktyczne i metodyczne oraz kulturę i sztukę regionu. Szczególnie atrakcyjne były warsztaty dotyczące zwyczajów, tradycji i kultury łotewskiej oraz nauka tradycyjnych zabaw i tańców. Spotkanie stało się również doskonałą okazją do rozwijania kompetencji językowych uczestników.

— Odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną szkołę Âdažu Vidusskola w pobliżu Rygi — mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. — Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy placówki, mogliśmy uczestniczyć w zajęciach z uczniami. Podpatrywaliśmy ciekawe rozwiązania, które możemy przenieść na nasz szkolny grunt.

Poza szkołą gospodarzy, uczestnicy projektu odwiedzili miejscową szkołę artystyczną oraz sąsiednią placówkę, w której edukacja opiera się na systemie waldorfskim, którego charakterystyczną cechą jest przywiązywanie ogromnej wagi do działań artystycznych (np. rysunku, malowania, gry na instrumentach, śpiewu, prac manualnych). Wyróżnikiem jest m.in. brak podręczników i kontakt z naturą.

— Prawdziwym wyzwaniem dla nauczyciela staje się takie przygotowanie lekcji, by była ona ciekawa i inspirująca — dodaje Jaszkowska. — To wychowawca, znając swoją klasę, tworzy własny program a nie tylko go realizuje. Opiera swoją pracę na obserwacji uczniów i wiedzy o ich rozwoju. Uczniowie często ucząc się chodzą, podskakują, klaszczą. W klasie bywa głośno, ale tam nikogo to nie dziwi. W trakcie nauki dzieci mogą wyzwolić energię, która w nich drzemie.

Wizyta na Łotwie, podobnie jak pozostałe spotkania projektowe, to doskonały sposób na wyznaczenie kierunków rozwoju szkół. Zdobyte doświadczenia oraz podpatrzone ciekawe, nowatorskie metody i formy pracy inspirują nauczycieli i przyczyniają się do ich rozwoju zawodowego.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages