Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Rękusy z wizytą we włoskim Canzo

2016-11-20 19:57:48 (ost. akt: 2016-11-20 20:13:17)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

W związku z realizacją międzynarodowego projektu, którego beneficjentem jest Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, delegacja nauczycieli uczestniczyła w pierwszym międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Canzo we Włoszech.

Każdą szkołę realizującą projekt reprezentowała czteroosobowa delegacja. Spotkały się zespoły z Polski, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Łotwy oraz Włoch. Pierwsze spotkanie grup projektowych, zgodnie z przypuszczeniami, okazało się bardzo owocne. Było okazją do prezentacji poszczególnych placówek oraz wymiany informacji na temat systemu oświaty w każdym z krajów partnerskich. Natomiast warsztaty dla koordynatorów z poszczególnych szkół pozwoliły ustalić formy zadań, które zostaną zrealizowane oraz szczegóły realizowanych przedsięwzięć.

- Spotkania, seminaria i warsztaty pozwoliły nam poznać pracę szkół we Włoszech - mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. - Były również okazją do wymiany doświadczeń, obserwacji zajęć, indywidualnych rozmów z uczniami i nauczycielami. Był to również doskonały sposób na podniesienie kompetencji językowych, ponieważ to angielski jest językiem projektu. Za jedną z najciekawszych prelekcji należy uznać tę, która dotyczyła pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. We włoskim systemie można odnaleźć mnóstwo podobieństw do tego, który obowiązuje w naszych szkołach. Praca z uczniem jest mocno indywidualizowana.

- Podczas wizyty miałyśmy okazję zaprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również piękny region, w którym żyjemy - mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. - Delegacje wymieniły się przywiezionymi katalogami promującymi ich małą ojczyznę, broszurkami i drobnymi upominkami. Nasza szkoła podarowała m.in. piękne plakaty, przygotowane przez uczniów pod okiem wychowawców. Następnie rozpoczęto pracę nad projektem.

Podczas wspólnych działań m.in. wybrano logo projektu. Spośród 26 propozycji, w tym 6 z naszej szkoły, wybrano zwycięską pracę. Okazało się, że przygotowały ją dzieci z Niemiec. Poza tym dokonano ewaluacji dotychczasowych działań i przygotowano szczegółowy plan pracy na najbliższy rok. Ustalono zasady przyjazdu oraz kryteria wyboru uczniów na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w Rumunii.

- Uściślono m.in. wiek uczniów (9-13 lat) oraz sposób zakwaterowania uczniów podczas pobytu w Rumunii - dodaje Napiórkowska.- Wstępnie omówiono rodzaje działań, którymi objęci zostaną uczniowie.

Nad właściwym przebiegiem prac czuwał główny koordynator projektu – pan Nusret Camci z Turcji, który przekazał szkołom wypracowane przez siebie narzędzia do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wśród nich znalazły się również ankiety.

- Cieszę się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu, realizować i współtworzyć projekt A child is a world – Dziecko jest całym światem - mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. adam #2123202 | 83.24.*.* 29 lis 2016 11:33

  Podpisuje sie pod wpisem sąsiada naprawdę ślliczne dziewczyny. Pozdrowienia .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sąsiad #2119132 | 89.228.*.* 23 lis 2016 18:52

  Wracajcie rękusianki już do domu,bez Was Rękusy straciły swój dawny blask.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages