Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

10 września odbędą się Dożynki Gminy Ełk w Stradunach

2016-09-06 22:57:06 (ost. akt: 2016-09-06 23:00:36)

W sobotę, 10 września, w Stradunach odbędą się Dożynki Gminy Ełk. Przygotowania idą pełną parą, a organizatorzy domykają już wszystko na ostatni guzik.

– Dla rolników, mieszkańców naszej gminy, dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Od wielu już pokoleń był to dzień bardzo ważny dla wsi i jej mieszkańców. Już w czasach przedchrześcijańskich Słowianie spotykali się w trakcie Święta Plonów, współcześnie zwanych Dożynkami, by wspólnie świętować i złożyć dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych.

Uroczystości dożynkowe rozpoczną się Dziękczynną Mszą Św. polową o godz. 10. Następnie mieszkańcy i zaproszeni goście wspólnie podzielą się chlebem, a potem rozpocznie się część artystyczna. W tym roku na scenie wystąpi aż 11 zespołów z czterech państw: z Polski, Litwy, Białorusi i Gruzji.

– Kilka zespołów jest dobrze znanych naszym mieszkańcom, ale niektóre wystąpią u nas po raz pierwszy, mam na myśli chociażby zespół z Gruzji – dodaje Tomasz Osewski. – Artystów tych będzie można zobaczyć pod koniec dożynek, ok. godz. 20.20. Na ich występ chciałbym szczególnie serdecznie zaprosić. Kultura tego kraju jest wyjątkowo piękna. Jestem bardzo szczęśliwy, że artyści z Gruzji przyjęli nasze zaproszenie i dzięki nim nasi mieszkańcy będą mogli zasmakować choć trochę ich kultury.

Przyjazd artystów z Gruzji ma związek z planowanym podpisaniem umowy partnerskiej z gruzińską Gminą Gori, z którą to Gmina Ełk w maju tego roku oficjalnie rozpoczęła współpracę partnerską.

– Co prawda Gruzja nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, ale może już – w partnerstwie z krajami członkowskimi – ubiegać się o fundusze unijne – wyjaśnia Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Dlatego też My, jako Gmina Ełk, rozpoczęliśmy współpracę z gruzińskim samorządem, a właśnie podczas dożynek gminnych uroczyście podpiszemy umowę partnerską. To dla nas bardzo ważny moment, ponieważ otworzy on drzwi do wspólnego aplikowania o środki unijne.

W trakcie dożynek nie zabraknie także różnego rodzaju konkursów, zabaw i innych atrakcji przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Oprócz tego znajdzie się również coś dla ciała, wspomniany gulasz, kartacze, bigos i inne regionalne potrawy. Oczywiście, jak co roku, odbędzie się również konkurs na wieniec dożynkowy.

– Nasi mieszkańcy za każdym razem wykazują się niezwykłą pomysłowością i kunsztem w ich wykonaniu – podkreśla Wójt Gminy Ełk. – Z całą pewnością tegoroczne także będą wyjątkowe. Do udziału w konkursie zapraszamy parafie, sołectwa, stowarzyszenia oraz wsie Gminy Ełk oraz osoby indywidualne. Na zgłoszenia czekamy do 9 września.

Oprócz konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, mieszkańcy Gminy Ełk będą mogli wykazać się także talentem kulinarnym. W tym roku odbędzie się druga edycja konkursu kulinarnego. W zeszłym roku tematem przewodnim były zboża. W tym roku hasło konkursu to „Ulubiona potrawa mojej rodziny”.

– Dlatego też do wspólnego gotowania zapraszamy całe rodziny – zachęca Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Specjalnym gościem dożynek i jednocześnie przewodniczącym jury będzie Wojciech Charewicz, dziennikarz, krytyk kulinarny, kucharz, autor książki kulinarnej „W myśliwskiej kuchni Wojtka Charewicza”, współautor książki kucharskiej „Dieta i Miłość”. Członkiem jury będzie także dietetyk pani Aleksandra Czarnewicz-Kamińska.

Wojciech Charewicz specjalnie dla mieszkańców przygotuje podczas dożynek na ognisku w 60-litrowym garnku gulasz wg specjalnego myśliwskiego przepisu. Zgłoszenia do udziału w konkursie w sekretariacie Urzędu Gminy Ełk.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do przybycia w sobotę 10 września do Stradun – dodaje Tomasz Osewski. – Jeżeli nie uda się skorzystać z całego programu, zapraszam do wzięcia udziału w chociażby części z nich. Ten dzień będzie świetną okazją do spotkania się z przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami.

Podczas tegorocznych dożynek odbędzie się także konkurs na Przyśpiewkę Dożynkową 2016. Wziąć w nim mogą soliści, którzy ukończyli 14 lat.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages