Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Uczniowie szkoły w Mrozach Wielkich sprzątali świat

2014-05-24 21:42:19 (ost. akt: 2014-05-24 21:45:21)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Został on ustanowiony po to, aby zwrócić uwagę ludzi na niewłaściwe zachowania szkodliwe dla przyrody i zachęcić ich do podejmowania akcji ekologicznych na rzecz środowiska naturalnego.

Komu jak komu, ale uczniom Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich nie trzeba przypominać o konieczności dbania o przyrodę. W ubiegłym roku, aktywnie angażując się w działania ekologiczne, m. in. zbierając elektrośmieci (również w lesie), udowodnili, że troska o czystość najbliższego otoczenia nie jest im obca. Zwieńczeniem ich działań na rzecz środowiska było zdobycie certyfikatu LCAE (Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej), czego symbolem jest czerwona flaga zdobiąca hol szkoły. Ponieważ „apetyt wzrasta w miarę jedzenia”, w tym roku społeczność szkoły podjęła decyzję o ubieganiu się o pozyskanie Międzynarodowego Certyfikatu Zielonej Flagi. Wiąże się to z zaplanowaniem i przeprowadzeniem szeregu działań o charakterze ekologicznym. Jednym z obszarów, wokół którego skupiona jest nasza aktywność ekologiczna, zostały „Zielone tereny przyszkolne”. Wśród wielu, zaplanowanych na ten rok działań, znalazło się tradycyjne „Sprzątanie Świata”.

Wiosenne słońce sprawiło, że stopił się śnieg, a spod niego wyłoniły się „...śmieci w lasach, na ulicach, na podwórkach, w kamienicach (...)” (J. Kasperkowiak). Mali ekolodzy z Mrozów Wielkich postanowili pomóc zaśmieconej planecie i w piątek, 25 kwietnia 2014 r., pełni zapału, zaopatrzeni w worki i gumowe rękawice, wypowiedzieli „wojnę” śmieciom. Do „boju” ruszyli i mali i duzi. Najmłodsi uczniowie oddziału przedszkolnego, pod opieką pani Wiolety Baranowskiej, w mig oczyściły boisko i teren wokół szkoły. Niezgorzej spisali się pierwszo- i drugoklasiści, którzy z panią Dorotą Kubrak, posprzątali drogę do lasu – trasę codziennych spacerów. Uczniowie klasy III i IV, wspierani przez panią Agnieszkę Ciechanowską, uprzątnęli drogę wiodącą nad jezioro oraz plażę, a piąto- i szóstoklasiści z panią Marią Klimowicz drogę asfaltową.

Efektem ciężkiej, ale jakże pożytecznej, pracy były ogromne wory śmieci ustawione wzdłuż trasy wyprawy przyjaciół przyrody w Mrozach Wielkich.


Szkoda, że nadal tak wielu ludzi pozostaje głuchych na apel Ziemi, która woła: „Nie niszcz i nie śmieć – dbaj o przyrodę!”, bo:

„Ziemia to wyspa, to wyspa zielona
wśród innych, dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany.” (H. A. Cenarska)


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages