środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Obchody IV Gminnego Dnia Pamięci Narodowej w Mrozach Wielkich

2013-10-03 17:34:28 (ost. akt: 2013-10-09 09:36:50)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich 27 września miała miejsce przepiękna uroczystość. Po raz czwarty obchodziliśmy rocznicę nadania szkole imienia oraz Gminny Dzień Pamięci Narodowej. Data nie jest przypadkowa, gdyż 27 września 1939r. utworzono Polskie Państwo Podziemne oraz powołano do istnienia organizację harcerską Szare Szeregi, która patronuje naszej szkole.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w Kościele św. Rafała Kalinowskiego w Ełku, którą koncelebrował biskup Jerzy Mazur. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliła obecność pocztów sztandarowych wojska i szkół z terenu gminy Ełk.

We wzruszającej homilii biskup przypomniał o bohaterstwie harcerzy Szarych Szeregów, podkreślił wagę słów „Bóg - Honor- Ojczyzna” oraz wskazał wartości, które powinny przyświecać każdemu Polakowi „Bóg - Szkoła - Rodzina”.

Na dziedzińcu szkoły dyrektor Ewa Czarosław- Kochanowicz powitała licznie przybyłych gości. Następnie głos zabrał wójt gminy Ełk, który mówił o patriotyzmie, bohaterstwie i umiłowaniu Ojczyzny. Biskup Romuald Kamiński przypomniał, że dzięki odwadze oraz poświęceniu żołnierzy i harcerzy, walczących w czasie II wojny światowej dziś możemy cieszyć się wolnością i niepodległością. Dla uczczenia ich pamięci odbył się apel poległych zakończony salwą honorową.

Ważnym momentem w uroczystości była gawęda o „takim mrocznym czasie”, gdy „trzeba(...) umierać, by Polska umiała znów żyć...” opowiedziana przez gości honorowych: członka Szarych Szeregów, naocznego świadka wydarzeń sprzed 69 lat - księdza prałata Stefana Wysockiego oraz jego przyjaciela harcmistrza Krzysztofa Jakubca. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy wzruszających opowieści pana Krzysztofa o Zawiszakach - najmłodszych harcerzach Szarych Szeregów, którzy, tak jak dorośli „gdy wybiła godzina W” podjęli walkę z okupantem biorąc udział w niebezpiecznych akcjach Małego Sabotażu, czy też pełniąc rolę łączników lub sanitariuszek.

Ksiądz prałat, który wstąpił do Szarych Szeregów jako 11-letni chłopiec, opowiedział o harcerstwie, organizacji Szare Szeregi, jej zasadach, programie oraz o swoich przyjaciołach, którzy ”potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”. Ważną lekcją skierowaną do najmłodszych słuchaczy były słowa księdza prałata, który zauważył, że „dziś można pięknie żyć i zasłużyć się Ojczyźnie sumiennie wykonując swoje obowiązki w szkole i w domu”. Tę niecodzienną, żywą lekcję historii uzupełnił montaż słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły, jak również hymn Szarych Szeregów wykonany przez Karolinę Łapińską na cymbałach wileńskich.

Największy aplauz publiczności wzbudził występ dzieci z klas 0- III, które, ucharakteryzowane na małych powstańców, brawurowo wykonały kilka powstańczych piosenek. Gromkimi brawami nagrodzono też popis taneczny w wykonaniu „Małego Mazowsza” z Mrozów Wielkich – grupy uczniów klas I – III, którzy w rytmie krakowiaka zakończyli część artystyczną uroczystości.

Duże emocje widowni wywołał pokaz broni i elementów walki w wykonaniu żołnierzy z jednostki strzeleckiej z Ełku, po którym goście zostali zaproszeni do sali wystawowej, gdzie wyeksponowano zdjęcia z poprzednich obchodów Gminnych Dni Pamięci Narodowej. Zwiedzaniu wystawy towarzyszył występ pani Karoliny, która zagrała na cymbałach wiązankę pieśni patriotycznych i żołnierskich.

Dalszą część uroczystości wypełniły opowieści pana Jakubca o jego niezwykłej przyjaźni z Matulą Polskich Harcerzy – matką Janka Bytnara „Rudego” oraz wspomnienia księdza prałata Stefana Wysockiego o działalności Szarych Szeregów.

Rzadko mamy okazję spotkać się z ludźmi pamiętającymi wydarzenia, które dla młodego pokolenia są już zamierzchłą historią, więc z żalem żegnaliśmy wspaniałych gości. IV Gminny Dzień Pamięci Narodowej z pewnością pozostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Żywno
Dorota KubrakPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WiechoR #1218842 | 79.184.*.* 15 paź 2013 07:40

  Jak zwykle wójt gminy Ełk Polkowski według Tomasza Bartnika "pierwszy patriota gminy Ełk" dla mnie to były kapuś, donosiciel i konfident był Tajnym Współpracownikiem WSW ps. Różany, za czasów PRL-u.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #1213003 | 89.231.*.* 7 paź 2013 10:40

  "Data nie jest przypadkowa, gdyż 27 września 1039r. utworzono Polskie Państwo Podziemne" - czy na pewno w 1039 r.?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. logo #1211822 | 81.190.*.* 5 paź 2013 10:57

  Taka sensacja to na pierwszej stronie powinna być.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages