Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Wygrała "nieuczciwa konkurencja",
 przegrali mieszkańcy

2013-08-02 09:18:27 (ost. akt: 2013-08-02 09:31:29)

Autor zdjęcia: Ewelina Wasilewska

Kilka lat temu pomiędzy Ełkiem a Rożyńskiem rozpoczęła się budowa wodociągu, inwestycja nie została dokończona, a to kiedy mieszkańcy będą mogli z niej korzystać, stoi pod znakiem zapytania.

Sześć lat temu gmina Ełk otrzymała zgodę na budowę kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej na trasie Ełk-Bartosze-Judziki-Mołdzie-Guzki-Lepaki Małe-Lepaki Duże-Bienie-Rożyńsk. W 2008 r. ogłoszono przetarg mający wyłonić firmę, która wykona inwestycję. Decyzją z 2 lutego 2009 r. miało to być konsorcjum firm Skomand, Prim SA, Zubet oraz Budokan. Decyzję zaskarżono, a propozycje zostały rozpatrzone ponownie. 18 marca 2009 r. ogłoszono, że wybrano ofertę Zakładu Instalacyjnego Wodno-Kanalizacyjnego i CO Zenona Szyłaka. Ta decyzja również została zaskarżona. Zenonowi Szyłakowi zarzucono m.in. podawanie nieprawdziwych informacji oraz nieuczciwą konkurencję.

Tym razem wójt oddalił protest

Zamawiający, czyli gmina Ełk oddaliła protest, w związku z czym zakład Zenona Szyłaka został oficjalnym wykonawcą inwestycji. Według informacji zawartych w przetargu termin wykonania zamówienia upływał 20 grudnia 2011 r., tymczasem wodociąg nadal nie funkcjonuje. Prace nie zostały ukończone, choć pracownicy wykonawcy próbowali uzyskać od mieszkańców okolicznych wsi podpisy pod protokołem odbioru instalacji.

— Wszyscy są zdezorientowani — mówi mieszkaniec Bartosz. — Nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się bieżącej wody z wodociągów miejskich. Po firmie wykonującej prace zostały tylko wykopane doły i bałagan. Wstrzymano decyzje dotyczące pozwoleń na wybudowanie szamb dla nowych budynków. Jak mieszkać w domu, który nie posiada ani szamba, ani kanalizacji?

A mieszkańcy bez kanalizacji

Mieszkańcy wsi leżących na linii wodociągu narzekają na sposób wykonywania prac, mówią o stratach i problemach wynikających z rozkopania działek oraz licznych uchybień. Tylko w 2009 r. gmina wydała na ten projekt ponad 1mln 100tys. zł, trudno jednak na dziś doszukać się wymiernych korzyści.

— Toczy się postępowanie sądowe w tej sprawie — mówi Grzegorz Sawicki, odpowiedzialny za Referat Inwestycji w gminie Ełk. — Gmina jako zamawiający wystąpiła przeciwko wykonawcy Zenonowi Szyłakowi, który nie wywiązał się z warunków umowy. Do czasu rozstrzygnięcia inwestycja została wstrzymana.

Choć wodociąg nadal nie został oddany do użytku, odnotowano już jego awarie, co według mieszkańców jest wynikiem zaniedbań, których dopuścili się wykonawcy. Fatalny sposób wykonania instalacji doprowadził niedawno do wycieku na jednej z działek we wsi Judziki. Gmina interweniuje w nagłych przypadkach, ale oficjalnie teren, gdzie powstaje wodociąg, nadal jest terenem budowy. Aktualnie rzeczoznawca szacuje koszt naprawy i dokończenia instalacji wodociągowej. Mieszkańcy czekający na zakończenie prac swoje straty oszacowali już dawno, teraz zastanawiają się, czy wodociąg jest im jeszcze potrzebny.
ewe

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karolek #1163227 | 89.228.*.* 6 sie 2013 20:13

  Prace nie zostały ukończone, choć pracownicy wykonawcy próbowali uzyskać od mieszkańców okolicznych wsi podpisy pod protokołem odbioru instalacji.
 nie wiedziałem że mieszkancy wsi odbierają protokolarnie instalacje:) myślałem że robi to inspektor nadzoru i przedstawiciele z ramienia inwestora! co za bzdury

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wojtek #1163142 | 78.133.*.* 6 sie 2013 18:00

  Powiedzcie jak pomóc wójtowi,widze ze se nieradzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. emil #1162026 | 83.9.*.* 5 sie 2013 14:47

  do numeru 10 1 Lepakach miała iść wodociąg w tym roku styczniu wygasło pozwolenie na budowę i jak odpisuje Wójt że nie będzie realizowane z braku środków i za mało jest mieszkańców ,ale obok gdzie kupił nieruchomość doprowadza wodociąg i kanalizację do działek użytkowo rolniczo ,na których znajdują się altanki do około 5 działek rolniczych po chamsku to rozgrywa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. CBŚ #1159807 | 83.24.*.* 2 sie 2013 14:53

  gmina wydała na ten projekt ponad 1mln 100tys. zł, trudno jednak na dziś doszukać się wymiernych korzyści", a gdzies napisali ze wójt ma ponad 1mln 200 tys majątku... może wspomoże biedną gminę. przecież pełni służbę społeczną

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ciekawy #1159578 | 83.12.*.* 2 sie 2013 12:28

  A może tak sprawdzić kto nadzorował wykonawcę i ile za to wziął pieniążków? Jaki nadzór - takie wykonanie, inwestycja milionowa, kilometry sieci a wszystko jak krew w piach. I oczywiście jak zwykle nie ma winnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages