Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Rusak: Wywiozę śmieci przed urząd gminy

2013-07-25 09:04:38 (ost. akt: 2013-07-25 17:05:34)
— Gmina ma obowiązek odebrania śmieci od wszystkich mieszkańców gminy, nawet od tych, którzy nie złożyli deklaracji — mówi Jerzy Czepułkowski.

— Gmina ma obowiązek odebrania śmieci od wszystkich mieszkańców gminy, nawet od tych, którzy nie złożyli deklaracji — mówi Jerzy Czepułkowski.

Autor zdjęcia: Archiwum "RE"

W wydaniu "Rozmaitości Ełckich" z 5 lipca opisaliśmy chaos, który zapanował w gminie w związku z obowiązywaniem nowej ustawy śmieciowej. Wielu mieszkańców nie zostało poinformowanych o zmianach, choć to gmina na własny koszt powinna przeprowadzić akcję informacyjną. Teraz m.in. we wsi Chruściele są domy, z których odpady nie są odbierane. Z tym problemem próbuje uporać się m.in. sołtys wsi Wiesław Rusak.

W środę (10 lipca) posesję Wiesława Rusaka ominęła śmieciarka. Jak przekonuje, nie był jedyny, któremu nie odebrano odpadów.
— Firma odbierająca nieczystości w gminie Ełk ominęła moją posesję — mówi Wiesław Rusak, sołtys Chruściel. — A miała obowiązek odebrać śmieci. W związku z tym złożyłem pismo do gminy, w którym powiadomiłem, że jeśli śmieci nie zostaną odebrane spod mojego domu, to następnego dnia w czwartek (11 lipca) o godz. 12 wywiozę je pod urząd gminy. Jestem pewien, że do tego happeningu dołączyliby inni mieszkańcy, którym odpady piętrzą się przed domami. I co? Jeszcze tego samego dnia ok. godz. 19.30 przyjechał samochód i zabrał odpady.

Jak mówi Wiesław Rusak, doszło do tego, ponieważ Robert Karwowski, zajmujący się w gminie Ełk sprawami śmieci, przekazał firmie PPUH Czyścioch, odpowiadającej za odbiór nieczystości, wykaz nieruchomości tylko tych mieszkańców, którzy złożyli deklaracje. I ich śmieci są usuwane, reszta nie. Rzecz w tym, że gmina musi odebrać śmieci od wszystkich mieszkańców, nawet od tych, którzy nie złożyli deklaracji. A sołtys Chruściel nie złożył.

Robert Karwowski odmówił udzielenia informacji na ten temat, więc skontaktowaliśmy się wójtem gminy.
— Skąd wójt może wiedzieć, że są w gminie mieszkańcy, którzy nie złożyli deklaracji w gminie? — pyta Antoni Polkowski, wójt gminy Ełk. — Jeśli są, to od osób, które nie złożyły deklaracji w terminie, odpady nie będą odbierane i to jest zgodne z prawem. Proszę zapoznać się z ustawą.

Sprawdziliśmy. Nie może być tak, że nie są wywożone odpady od mieszkańców gminy.
— Absolutnie gmina ma obowiązek odebrania śmieci od każdego mieszkańca gminy, nawet od tych, którzy nie złożyli deklaracji — mówi Jerzy Czepułkowski, przewodniczący Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna". — Jest to sprawa porządku, czy choćby problemu sanitarnego. Gmina musi odbierać nieczystości od wszystkich, a wobec tych, którzy nie złożyli deklaracji, gmina powinna na drodze postępowania administracyjnego ustalić odpłatność i nałożyć ją na tych mieszkańców.

Wiesław Rusak nie złożył deklaracji śmieciowej, ponieważ uważa, że wzór deklaracji, który obowiązuje w gminie od 1 lipca, jest niezgody z prawem.
— Nie złożyłem deklaracji głównie z tego powodu, że wojewoda w ramach rozstrzygnięć uchylił pierwotny wzór deklaracji, bo niektóre jej zapisy były niezgodne z prawem — mówi Wiesław Rusak. — Deklarację odesłano do gminy, ale odpowiedzialny w gminie za te sprawy Robert Karwowski po prostu poprawił ten wzór innymi dodatkowymi zapisami i taką deklarację rozesłano po ludziach. A jest ona niezgodna z prawem. W związku z tym w piątek (19 lipca) złożę doniesienie na policję o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa. Wtedy wójt Polkowski będzie musiał się wytłumaczyć.

Na dodatek śmieciarkę firmy "Czyścioch" w Chruścielach zatrzymała policja. Kierowca 3-krotnie przekroczył prędkość, samochód okazał się niesprawny, a dowód rejestracyjny auta został zatrzymany.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WiechoR #1157369 | 83.11.*.* 31 lip 2013 08:58

  Jeszcze do "ali" i "dziennikarzy cenzorów" za słownikiem języka polskiego PWN: kmiot obraźl. «człowiek nieobyty, niewykształcony, zwykle pochodzący ze wsi» Jest to słowo obraźliwe ale dotyczy sołtysa więc może wisieć na forum ale jak piszemy o wójcie to już określenie były kapuś, konfident czy donosiciel jako o TW ps. Różany nie jest już obraźliwe, dziwne. Czy jestem człowiekiem obytym-zdecydowanie tak, 3 letnia praca w sejmie przy ustawach około mundurowych, pełnienie wielu funkcji społecznych miedzy innymi na szczeblu krajowym itp. Czy jestem człowiekiem wykształconym-myślę, że tak wyższe wykształcenie mgr inż. ponadto drugie studia podyplomowe. Czy pochodzę ze wsi-nie, urodziłem się w Świnoujściu ale wszystkie wakacje spędzałem z przyjemnością w Stradunach. Nie spełniam żadnego z wymienionych warunków aby określić mnie mianem kmiotka ale nie zamierzam nikogo za te słowa podawać do sądu. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. WiechoR #1156633 | 83.11.*.* 30 lip 2013 13:04

   Jeżeli można to kilka słów do "ali" Nie ubliżam więc i ty nie ubliżaj mi. Nie uważam się za wielkiego sołtysa ale też nie jestem kmiotkiem. Nie wypełniłem deklaracji bo została bezprawnie poprawiona ponadto uważam, ze podział na suche i mokre jest niezgodny z dyrektywą UE i ustawą. Dostanę decyzję w sprawie opłat za odpady i wtedy odwołam się do SKO pożyjemy i zobaczymy kto ma rację. Natomiast co do śmieci to nie masz pojęcia o sprawie. Zobacz tylko rozstrzygnięcia wojewody w tej sprawie jakie to babole prawne przygotowuje szef powiatowy PSL-u czyli urzędnik gminy Robert Karwowski. Podam jeden przykład. Zgodnie z regulaminem przygotowanym przez niego wszyscy którzy mamy oczyszczalnie ekologiczne musimy zgodnie z regulaminem opróżniać zbiornik raz w roku mimo, że większość producentów podaje,że zbiornik należy opróżniać co 2-4 lata i producenci mają na to przygotowane deklaracje czy certyfikaty ale w gminie Ełk będziemy musieli ponosić znowu dodatkowe koszty bo tak wymyślił szef struktur PSL.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wielbiciel #1153715 | 89.228.*.* 26 lip 2013 21:54

    za rok trzeba zagłosować na wójta.i na radnych. są ok.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Odpadek #1152941 | 88.199.*.* 26 lip 2013 06:41

     Artykuł 3 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi: W razie wykonywania przez związek międzygminny zadań, o których mowa w ust. 2, określone w ustawie prawa i obowiązki organów gminy, w tym uchwa­lanie aktów prawa miejscowego, wykonują właściwe organy tego związku.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     1. Gość #1152791 | 79.162.*.* 25 lip 2013 22:21

      Próbowałem znaleźć w BIP gminy Ełk informację o naborze na stanowisko, które zajmuje Robert K. I co - nic nie ma, ani informacji o naborze, o kandydatach i o wyborze "najlepszego" na to intratne stanowisko. Nie wiem, jakie człowiek zajmujący to stanowisko powinien mieć wykształcenie, praktykę i kwalifikacje i w czym jest lepszy od innych "ewentualnych" kandydatów. Czyżby przyniesiono go w teczce ? A Sołtys z Chruściel ma rację, łamanie albo omijanie prawa zaczyna od się pozornie mało ważnych rzeczy, później już idzie z górki na sprawach ważnych. Mają rację forumowicze, Zakład w Siedliskach ma obowiązek przyjąć odpady i je zutylizować, a nie jak niektórzy sugerują także je zbierać. Ustawa mówi wyraźnie : to gmina jest odpowiedzialna za utrzymanie czystości w gminie, w tym odbiór odpadów od wszystkich ( egzekwowanie opłaty to już inne postępowanie), a także sprzątanie dzikich wysypisk itd. itp.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      Pokaż wszystkie komentarze (38)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages