środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Zajęcia z upowszechniania kultury regionu w Nowej Wsi Ełckiej

2013-03-23 19:49:57 (ost. akt: 2013-03-25 10:09:41)

Autor zdjęcia: Lucyna Kuryło

Kolejna edycja zajęć dla uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków z cyklu "Jak to dawniej bywało" dotyczyła zwyczajów i obrzędów okresu wielkanocnego. Pomysłodawczyni przedsięwzięcia - Wanda Kochanowska wzorem poprzednich działań, zgromadziła twórczynie ludowe, które zainscenizowały czynności związane z okresem poprzedzającym Wielkanoc i wielkanocnym.

Kolejna edycja zajęć dla uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków z cyklu "Jak to dawniej bywało" dotyczyła zwyczajów i obrzędów okresu wielkanocnego
Pomysłodawczyni przedsięwzięcia - Wanda Kochanowska wzorem poprzednich działań, zgromadziła twórczynie ludowe, które zainscenizowały czynności związane z okresem poprzedzającym Wielkanoc i wielkanocnym.
W pomieszczeniu przeznaczonym na ekspozycję p.t. "W chacie naszej Babuni" dzieci z klas młodszych dowiedziały się, o zwyczajach związanych z Palmową Niedziela i Wielkanocą od pani Zofii Wróbel – twórczyni ludowej zamieszkałej w Baranach.
Dzieci zapoznały się ze sposobem malowania pisanek oraz robienia palm wielkanocnych. Każde dziecko z pomocą pań prowadzących miało możliwość samodzielnie pomalować woskiem pisankę i zrobić palmę.
Klasy IV-VI wysłuchały wykładu pani etnograf Teresy Romanowskiej oraz obejrzały prezentację multimedialną na temat : "Zwyczaje wielkanocne na Mazurach"
Pani Romanowska opowiedziała nie tylko o zwyczajach wielkanocnych, ale także omówiła znaczenie symboli takich jak jajko, zając, pisanka, świeczka, baranek itp. oraz atrybutów związanych z wiosną: koguty, palmy, gaik, Marzanna.
Pani Teresa Romanowska jest absolwentką sekcji etnografii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorką wieku wydawnictw na temat kultury ludowej naszego regionu.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages